Klavír je veľmi obľúbený hudobný nástroj, je krásny a zložitý. Má bohatú históriu, ktorá siaha do minulosti a jeho jedinečný zvuk bol použitý v nespočetných hudobných dielach rôznych žánrov. Je všestranný a dá sa použiť na sólové aj skupinové vystúpenia. Ak uvažujete o tom, že sa naučíte hrať na klavír, alebo ste jednoducho zvedaví a chceli by ste sa dozvedieť viac o tomto hudobnom nástroji. Tu je 14 vecí, ktoré by ste mali vedieť o klavíri.
1. Odkiaľ sa vzal názov klavíra?
Názov klavíra pochádza z talianskeho slova „gravicembalo col piano e forte“, čo v hrubom preklade znamená klávesový nástroj, ktorý hrá ticho a hlasno. Pôvodný názov sa časom skrátil a ustálil sa na jednoduchom názve „piano“, vzťahoval sa konkrétne len na klávesové nástroje.
2. Koľko klávesov má klavír?
Klavír má spolu 88 klávesov: 52 bielych a 36 čiernych. Klaviatúra môže mať od 25 do 88 kláves, ale najčastejšia veľkosť je 61. Napríklad Klavír Bösendorfer Imperial má až 97 klávesov – 8 plných oktáv.
3. Čo je oktáva?
V hudobnej teórii je oktáva vzdialenosť medzi dvoma po sebe nasledujúcimi tónmi v rámci stupnice. Termín pochádza z latinského slova „octo“, ktoré znamená osem. Slovo „oktáva“ môže v hudbe označovať dve rôzne veci: interval a stupnicu. Oktáva je séria tónov, ktorá sa opakuje až kým sa nedostanete na tón, na ktorom ste začali, ale o oktávu vyššie.
Vezmite si napríklad túto stupnicu C dur:
V tejto stupnici hrali tieto noty:
C, D, E, F, G, A, B, C
Všimnite si, že začíname na C, prechádzame všetky tóny stupnice C dur a končíme na C. Avšak nie je to to isté C, na ktorom sme začali; je to ďalšie C na klavíri.
Hovoríme o tom, že je to o oktávu vyššie; v podstate je to ďalší tón, na ktorom ste začali. To súvisí aj s oktávou ako intervalom; rovnako ako je kvinta vzdialená päť tónov a kvarta štyri tóny, oktáva je vzdialená osem tónov.
4. Koľko tónov je v oktáve?
Ako sme už vyšie písali, oktáva ma 8 tónov, je to rozpätie napríklad medzi tónom C a nasledujúcim tónom C – (CDEFGABC). Ak však spočítate presný počet klávesov vrátane čiernych, zistíte, že ich je 13.
5. Ako dlhé sú klávesy klavíra?
Klavírne klávesy sa líšia dĺžkou v závislosti od veľkosti klavíra. Pri klavíri plnej veľkosti sú biele klávesy dlhé približne 6,4 cm a čierne klávesy sú dlhé približne 3,8 cm.
6.Prečo sú klávesy klavíra čiernobiele?
Prečo sú klávesy klavíra čierne a biele? Klávesy na klavíri (podobne ako na iných klávesových nástrojoch) sú usporiadané do vzorov čiernych a bielych klávesov, aby sme ich mohli ľahšie identifikovať. Prečo čierne a biele? Kvôli pôvodným materiálom, z ktorých boli vyrobené: ebenové drevo a slonovina. Dnes sú drevené klávesy potiahnuté farebným plastom, ale tradičné sfarbenie ostalo.
7. Prečo sa výrobcovia klavírov zastavili pri 88 klávesoch?
Dnešní skladatelia zvyčajne píšu klavírnu hudbu, ktorá sa zmestí do rozsahu 88-klávesového modelu. Väčšina výrobcov klavírov tiež akceptuje túto hranicu, pretože čokoľvek mimo nej sa považuje za príliš vysoké alebo nízke pre ľudské ucho.
Existuje však niekoľko výnimiek. Spoločnosť Stuart and Sons vytvorila v roku 2018 svetový rekord, keď vytvorila deväťoktávový klavír so 108 klávesmi.
8. Je klavír strunový alebo bicí nástroj?
Možno budete prekvapený ale klaví patrí do oboch kategórií. Bicie nástroje vytváraju zvuk úderom jedného predmetu o druhý. Strunové nástroje sú nástroje, ktoré majú struny. Strunové nástroje vytvárajú zvuk vtedy, keď sa struny rozkmitajú, buď trhaním (ako gitara), sláčikom (ako husle) alebo úderom (ako klavír). Klavír však obsahuje kladivká, ktoré udierajú na kovové struny, takže patrí do oboch kategórií. Niekedy sa zaraďuje aj medzi „klávesové nástroje“ spolu s organom, čembalom a klavichordom.
9. Koľko strún má klavír?
Priemerný klavír má spolu približne 230 strún. Väčšina klávesov má 3 struny. Struny su kovové. Keď stlačíte kláves, kladivko udrie na strunu a spôsobí jej vibrácie. To vytvára charakteristický zvuk klavíra, ktorý poznáte.
10. Kto vynašiel klavír?
Približne pred tristo rokmi, okolo roku 1700, na sklonku renesancie, žil v Taliansku výrobca čembal menom Bartolomeo Cristofori. Chcel vyrobiť nástroj, ktorý by bol hlasný ako čembalo, ale zároveň citlivý na dotyk ako klavichord, a tak prevzal nápad z kladivkového cimbalu a zostrojil nástroj, ktorý by pri každom stlačení klávesu vrhol na strunu kladivko s mäkkým poťahom. Čím silnejšie sa kláves stlačil, tým silnejšie kladivo udrelo. Po údere na strunu sa kladivko vrátilo späť, aby nechalo strunu voľne vibrovať. Kým sa kláves držal stlačený, struna vibrovala, ale akonáhle sa kláves uvoľnil, tlmič strunu utíšil. Išlo o veľmi komplikované zariadenie, ktoré bolo také dômyselné, že sa s malými úpravami používa v našich klavíroch dodnes.
Hoci Cristoforiho klavír bol veľkým technickým úspechom, trvalo ešte nejaký čas, kým sa klavír uchytil. Istý nemecký výrobca klavírov Gottleib Silbermann sa dočítal o Cristoforiho klavíri a rozhodol sa, že sa pokúsi vyrobiť vlastný. Cristoforiho konštrukciu vylepšil pridaním ručne ovládanej páky, ktorá umožňovala odpojiť tlmiče zo všetkých strún a nechať ich zvoniť, aj keď ste zdvihli prsty z klávesov. Keď Silbermann ukázal svoj nový klavír Johannovi Sebastianovi Bachovi, Bach sa najprv sťažoval, že vysoké tóny sú v porovnaní s nízkymi príliš mäkké. Silbermann urobil ešte niekoľko vylepšení a nakoniec získal Bachov súhlas. V skutočnosti sa Bach stal jedným z prvých predajcov klavírov, autorizovaným predajcom klavírov Silbermann. Bach nazval nástroj „piano et forte“ („mäkké a hlasné“), čo je oveľa kratšie ako Cristoforiho pôvodný názov. Postupom času bol nástroj známy ako „pianoforte“, „fortepiano“ a teraz, v modernej dobe, tento dynamický nástroj jednoducho nazývame „piano“.
11. Koľko stoji klavír?
Klavír je veľmi populárny hudobný nástroj a na trhu je k dispozícii mnoho rôznych typov. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od značky, modelu a veľkosti klavíra, ale môžete očakávať, že za kvalitný nástroj zaplatíte od 800 eur do niekoľkých tisíc eur.
Ak práve začínate, je pravdepodobne najlepšie kúpiť si lacnejší klavír, aby ste mohli zistiť, či vás hranie naozaj baví, skôr než investujete do drahšieho. Ak to však s učením hry na klavír myslíte vážne, oplatí sa investovať do kvalitného nástroja, ktorý vám vydrží dlhé roky.
Nech už si vyberiete akýkoľvek klavír, nezabudnite sa pred konečným rozhodnutím poobzerať a porovnať ceny. S malým prieskumom určite nájdete ideálny klavír pre vaše potreby a rozpočet.
12. Aké je najdrahšie piano na svete?
Dlhé roky boli klavíry také drahé, že sa nachádzali len v kráľovských palácoch a šľachtických domoch. Dôvodom bola najmä remeselná zručnosť potrebná na výrobu jedného klavíra.
Dnes však titul najdrahšieho klavíra patrí klavíru Crystal Piano, ktorý vyrába kanadský výrobca Heintzman & Co.
Na tomto klavíri sa raz hralo na propagáciu olympijských hier v Pekingu, potom bol vyradený z prevádzky. Jeho hodnota je 3 220 000 dolárov.
13. Ako dlho trvá, kým sa naučíte hrať na klavír?
To naozaj závisí od toho, koľko času ste ochotní venovať učeniu sa hry na klavír. Niektorí ľudia sa dokážu naučiť základy za niekoľko týždňov, zatiaľ čo iným môže trvať mesiace alebo dokonca roky, kým si nástroj osvoja.
Ak by ste sa chceli stať profesionálom, musíte cvičiť niekoľko hodín denne a bude to trvať približne 8 až 15 rokov, kým sa vám to podarí. Ak to s učením hry na klavír myslíte vážne, neexistuje dôvod, prečo by ste nemohli dosiahnuť takú vysokú úroveň. Len nezabudnite pravidelne cvičiť a vždy sa snažte zlepšovať svoje zručnosti. S dostatočným nasadením budete v krátkom čase hrať ako profesionál!
14. Prečo je klavír taký obľúbený?
Veľmi jednoducho povedané, je to jeden z najľahšie naučiteľných nástrojov. Každý môže stlačiť kláves, aby sa ozval tón. Navyše vizuálne rozloženie uľahčuje učenie sa, ktoré klávesy sú ktoré noty. Iné nástroje si vyžadujú zručnosti, ako je ovládanie dychu a presné umiestnenie prstov, len aby ste správne zahrali notu. Okrem toho môžete na klavíri hrať takmer akúkoľvek hudbu, dokonca aj hudbu pôvodne napísanú pre iné nástroje. Čo ste vždy chceli vedieť o klavíri alebo o hudbe všeobecne? Prekvapilo vás niečo z toho? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!