Hra na gitaru je skvelým koníčkom. Nielenže je to zábava, ale môže to byť aj celkom užitočné (napríklad na spríjemnenie letných opekačiek alebo s potenciálom založenia vlastnej kapely). Skôr ako si však začnete užívať výhody hry na gitaru, musíte si vybrať správny model.
Pretože zorientovať sa v množstve gitár nemusí byť pre začiatočníkov jednoduché, vytvorili sme kompletný návod, ako postupovať pri kúpe správnej gitary. Prejdeme si výhody a nevýhody jednotlivých typov gitár, ako aj niektoré dôležité faktory, ktoré treba pri kúpe zvážiť.
Ak teda práve začínate s hraním na gitare alebo ak si chcete zaobstarať kvalitnejšiu gitaru pre začiatočníkov, čítajte ďalej.
Dobrý začiatok
Najlepšia akustická gitara pre začiatočníka nie je to isté ako najlepšia elektrická gitara. Gitary sú vyrobené na rôzne účely. Sú gitary, ktoré sú lepšie pre začiatočníkov, a sú gitary, ktoré používajú profesionáli. Výber vhodnej gitary je pre začiatočníkov kľúčové.
Kliknutím nižšie prejdete na časť sprievodcu nákupom gitár.
Prečo je výber správnej gitary dôležitý?
Práve teraz, na začiatku svojej gitarovej cesty, máte na výber a je to zásadná voľba. Na akú gitaru sa rozhodnete učiť? Vyberiete si možnosť, ktorá vám všetko uľahčí a spríjemní? Alebo si vyberiete možnosť, ktorá vám veci znepríjemní a sťaží?
Nakloňte misky váh vo svoj prospech.
Prečo by ste si nemali vybrať možnosť, ktorá veci uľahčuje a robí ich zábavnými, že?
No boli by ste prekvapení, ako často si ľudia vyberajú tú ťažšiu cestu. Prečo?
V 95 % prípadov je najlepšou gitarou pre začiatočníkov akustická gitara s oceľovými strunami.
Ako sme na to prišli?
Počas nášho prieskumu sme sa najčastejšie stretávali s názorom, že najlepšia gitara pre začiatočníkov je akustická gitara s oceľovými strunami. Ľudia, ktorí sa učia na akustickej gitare s oceľovými strunami, majú najväčšiu šancu na úspech. (To nemusí nevyhnutne platiť pre deti, ale pre dospelých je to objektívny fakt.)
To však ale nie je všetko. Ak chcete hrať na inej (elektrickej) gitare než akustickej, aj to je možné.
Ako to teda je? Čítajte ďalej.
Hlavné kritéria pre výber gitary
Keď hľadáte novú gitaru, musíte vziať do úvahy niekoľko vecí. Patrí medzi ne typ gitary, veľkosť gitary a cena. Existujú aj ďalšie vlastnosti, ktoré by ste nemali podceniť.
Veľkosť gitary
Veľkosť gitary je dôležitá z dvoch dôvodov.
- Po prvé, musíte byť schopní gitaru pohodlne držať.
- Po druhé, veľkosť gitary ovplyvňuje zvuk. Menšia gitara bude mať iný zvuk ako väčšia gitara.
Odporúčame vám zaobstarať si akustickú gitaru, ktorá sa vám bude pohodlne držať.
Ak ste však skúsenejší hráč, môžete si zaobstarať elektrickú gitaru. Elektrické gitary sú k dispozícii, podobne ako akustické gitary, v rôznych veľkostiach.
Výber správnej veľkosti gitary
Dobré gitary pre začiatočníkov sa vyrábajú v mnohých tvaroch a veľkostiach, a nájsť nástroj, ktorý sa dobre drží a „sedí“ vám v rukách, je mimoriadne dôležité pre každého začínajúceho študenta – najmä pre mladších študentov, ktorí ešte nie sú dospelí.
Nesprávna veľkosť gitary môže ovplyvniť ich schopnosť hrať a najmä mladší študenti môžu mať problémy s gitarami plnej veľkosti kvôli šírke ich krku, väčšej hmotnosti, väčším rozostupom pražcov, a tým pádom nemusia byť schopní zahrať všetky tóny.
Ak máte doma nádejného mladého gitaristu, neodporúčame vám kúpiť mu gitaru “plnej veľkosti”, do ktorej študent „dorastie“, hoci sa to môže zdať ako praktické rozhodnutie. Nepohodlné hranie na príliš veľkom nástroji zvyčajne vyústi do frustrácie a následnej nechuti.
Tabuľka veľkostí gitár
Pri výbere medzi veľkosťami gitár možno budete musieť zvážiť vek toho, pre koho gitaru kupujete. Vo všeobecnosti odborníci odporúčajú gitaru polovičnej veľkosti pre vekovú kategóriu 5 – 7 rokov, gitaru trojštvrtinovej veľkosti pre vekovú kategóriu 7 – 10 rokov a gitaru plnej veľkosti pre vekovú kategóriu 11 rokov a viac (a pre dospelákov).
Tieto odporúčania vychádzajú z priemernej výšky danej vekovej kategórie, preto v prípade, že zvažujete kúpu gitary pre vaše dieťa, riaďte sa tabuľkou alebo sa poraďte s konkrétnym e-shopom, alebo osobne v kamennej predajni.
Je gitara ťažká?
Akustická gitara nie je veľmi ťažká, zatiaľ čo elektrická gitara môže byť o niečo ťažšia. Akustická gitara váži približne 2,5 kilogramu, zatiaľ čo elektrická gitara váži približne 3,5 kilogramu. Typické elektrické gitary môžu vážiť od 2,7 kg do 4,5 kg v závislosti od druhu použitého dreva a tvaru tela. Existujú samozrejme aj ťažšie gitary.
Cena gitary
Pri hľadaní vhodnej gitary je cena dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť. Ceny gitár sa pohybujú od niekoľkých stoviek až po niekoľko tisíc eur. Ak ste začiatočník, odporúčame vám zaobstarať si akustickú gitaru, ktorá je lacnejšia ako elektrická gitara.
Ak ste skúsenejší hráč, môžete si zaobstarať elektrickú gitaru. Elektrické gitary sú drahšie, ale majú hlasnejší zvuk. Akustická gitara vhodná pre začiatočníkov zvyčajne stojí od 100 do 400 eur. Elektrická gitara zvyčajne stojí od 300 do 2 000 eur. Cena gitary závisí od druhu použitého dreva, veľkosti gitary, značky a komponentov.
Ďalšie vlastnosti, ktoré treba zvážiť pri kúpe gitary
Ako dlho vydrží byť gitara naladená?
Ak kupujete gitaru v kamennej predajni, požiadajte personál, aby ju naladil na štandardnú výšku tónu a zahral vám niekoľko akordov. Existujú dva dôvody, prečo to urobiť.
- Prvým dôvodom je, aby ste si mohli vypočuť, ako gitara znie v štandardnom ladení.
- Druhým dôvodom je zistiť, či gitara zostane naladená, keď na ňu hráte. Niektoré gitary sa ľahko rozladia a je nepraktické, ak by ste ju museli pri každom hraní gitaru neustále ladiť.
Aký je krk gitary?
Skontrolujte, či krk gitary nie je zakrivený alebo ohnutý. V ideálnom prípade by mala mať vaša gitara rovný krk a mala by zabraňovať tomu, aby struny pri hraní narážali o pražce.
Ak si nie ste istí, ako skontrolovať reliéf krku vašej gitary, požiadajte o pomoc odborníka, personál alebo zákaznícku podporu. Tá by mala byť schopná skontrolovať a identifikovať prípadné problémy s krkom gitary a podľa potreby vykonať korekcie.
Ako ďaleko sú struny od hmatníka?
Ak sú struny veľmi ďaleko od krku v mieste, kde sa stretáva krk a telo gitary, alebo je krk výrazne zakrivený, neodporúčame vám takú gitaru kupovať.
Ak hráte na gitare, dotiahnete na celý hmatník?
Ak to vyzerá, že je gitara v poriadku, zistite, či pohodlne dosiahnete na celý hmatník. Prejdite prstom po každej strane krku a zistite, či cítite, že niektorý z koncov kovových pražcov vyčnieva.
Ak nahmatáte nejaké, ktoré nie sú v jednej rovine s drevom, neznamená to, že nástroj je chybný alebo že táto značka či model nie sú dobré, ale môžete si nájsť inú gitaru alebo basgitaru, ktorá tento problém nemá. Pražce, ktoré nie sú v jednej rovine s drevom, sa dajú opraviť, ale nie je dôvod sa tým zbytočne zaoberať, ak si kupujete nový nástroj.
V akom stave je elektronika na gitare?
Ak sa pozeráte na elektrickú gitaru, zapojte ju do zosilňovača a niekoľkokrát prepnite všetky prepínače a otočte všetkými gombíkmi. Ak počujete nejaké zvuky praskania, znamená to, že časť vnútornej elektroniky môže byť chybná.
Opäť ide o problém, ktorý sa dá odstrániť, ale nie je to niečo, čo chcete počuť pár minút po tom, čo za gitaru zaplatíte niekoľko stoviek eur. Odporúčame vám zvoliť si iný kus alebo podobný model.
Čo hľadať v dobrej gitare pre začiatočníkov?
Aká je najlepšia gitara na učenie?
Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Je to voľba hudobníka a pocit, ktorý chce mať pri hre na gitaru. Pri porovnávaní rôznych modelov gitár môže byť pri hľadaní najlepšieho nástroja pre vaše potreby nápomocná veľkosť nástroja a veľkosť alebo šírka hmatníka.
Typ gitary
Najlepší typ gitary pre začiatočníka je akustická gitara. Na akustické gitary sa ľahko hrá a majú jemnejší zvuk ako elektrické gitary.
Ak práve začínate, odporúčame vám zaobstarať si akustickú gitaru.
Čo v prípade, že mám gitaru, ale nie je ideálna?
Podľa našich skúseností si približne polovica začiatočníkov svoju prvú gitaru aktívne nevyberá. Nemajú možnosť si ju vybrať, pretože ju buď dostali ako dar alebo našli ju na povale. Dajte svojej staronovej gitare šancu a naučte sa na ňu hrať. Ak zistite, že vám nevyhovuje, zvážte, či si nekúpite novú.
Yamaha FG700S je napríklad slušnou možnosťou a tento model je jeden z celosvetovo najpredávanejších medzi akustickými gitarami. Na Slovensku aktuálne nie je v čase vydania tohto článku dostupný, no Yamaha FG800 je výbornou alternatívou za dobrú cenu. Aktuálne sa jej cena drží na 300 eurách.
Ak nie je pre vás zaobstaranie novej gitary možné, využite tú, ktorú aktuálne máte po ruke. Neexistuje gitara, na ktorej by sa nedalo naučiť hrať.
Kúpa novej gitary vs. zánovnej gitary
Kúpa použitej gitary môže byť pre mladého hráča skvelým spôsobom, ako si vyskúšať hranie na gitare a časom investovať do kvalitnejšej gitary. Ak je gitara staršia, ale predchádzajúci majiteľ sa o ňu dobre staral, nemusíte sa báť, že jej kúpou urobíte krok vedľa. Navyše množstvo profesionálnych hudobníkov používa päťdesiat až šesťdesiat rokov staré klasické modely od výrobcov ako Fender a Gibson.
Výrobcovia majú tendenciu sprístupňovať gitary za „základnú“ cenu tým, že používajú materiály, ktoré nestarnú tak dobre – kovové časti, ktoré sú tenšie (slabšie), a drevo, ktoré je mäkšie. Nekupujte preto staršie gitary, ktoré sú základným modelom daného výrobcu. Z tohto dôvodu môže byť pri kúpe štartovacej gitary najbezpečnejšou cestou nová gitara.
Ak však kupujete použitú, venujte pozornosť všetkým faktorom uvedeným vyššie rovnako, ako pri novej gitare, ale s vyššou úrovňou kontroly. Tu je niekoľko ďalších bodov, ktoré treba zvážiť, ak sa neviete rozhodnúť:
Výhody kúpy novej gitary
- najmodernejšia technológia
- záruka výrobcu
- nový vzhľad
- klientský servis a poradenstvo
- neopotrebovanie komponentov
Výhody kúpy používanej gitary
- vintage vzhľad a zvuk
- nižšia cena
- značky a štýly, ktoré už nie sú dostupné na predaj
- niekedy unikátne úlovky (čo ako začiatočník pravdepodobne nevyužijete)
Čo je akustická gitara?
Akustická gitara je gitara s dutým telom, ktorá akusticky zosilňuje vibrácie strún. Nevyžaduje si externé elektronické zosilnenie (zosilňovačom alebo kombom), aby ju bolo možné pohodlne počuť. Vibrácie strún akustickej gitary sa zosilňujú prostredníctvom ozvučnice (duté telo gitary) a rezonančnej dosky (predná časť tela akustickej gitary).
Zaujíma vás pôvod gitary a jej história? Pripravili sme o tejto téme podrobný článok.
Typy akustických gitár
Existujú tieto typy gitár: akustická, elektrická, klasická (španielka/flamenco) a basová.
Akustické gitary sú najobľúbenejším typom a vyžadujú si kovové alebo nylonové struny. Elektrické gitary si vyžadujú kovové alebo nylonové struny a na klasické gitary používame nylonové struny. Akustické gitary s oceľovými strunami sú najbežnejšie a rozšírenejšie v rockovej, bluesovej, popovej a country hudbe.
Vyzerajú podobne, však? Pre začínajúcich gitaristov môže byť ťažké ich rozlíšiť.
Ako rýchlo zistiť, či má gitara nylonové alebo oceľové struny?
- Ohmatajte si ich: Kovové struny sú na dotyk chladné. Nylonové struny sú na dotyk teplejšie a pripomínajú skôr plast.
- Pozrite sa na kobylku. Kovové struny sú zvyčajne pripevnené pomocou kolíkov (kobylka je prišrubovaná, aby sa neodtrhla). Nylonové struny sú spojené slučkou.
- Má gitara pražcový drôt ako podporu? Nemusí to byť 100-percentný ukazovateľ, avšak gitara, ktorá má podporný pražcový drôt má pravdepodobne kovové struny. Pražcový drôt vytváraním protiťahu na struny bráni tomu, aby sa krk gitary pokrútil.
Oceľové struny sú pod oveľa väčším napätím, preto sú pripevnené kolíčkami a prišrubovanou kobylkou.
Takto vyzerajú nylonové struny klasickej gitary s pútkami:
Čo je elektrická gitara?
Ak sú akustické gitary „štandardné gitary“, tak elektrické gitary sú „GT Turbo Ultimate Edition“.
Elektrické gitary musia byť pripojené ku gitarovému zosilňovaču. Určite sa na nich dá hrať aj bez pripojenia k zosilňovaču, ale budú veľmi tiché. Navyše hra na elektrickej gitare bez zosilňovača nedáva zmysel.
Typy elektrických gitár
Všeobecne povedané, existujú 3 rôzne typy elektrickej gitary:
- Štandardné elektrické gitary
Toto je pravdepodobne typ elektrickej gitary, ktorý máte práve teraz na mysli. Vyzerajú takto:
- Poloakustické gitary (elektrické gitary s dutým telom)
Ide o elektrickú gitaru, ktorá je tak trochu spojením akustickej a elektrickej gitary.
- Basgitary
Gitary majú zvyčajne 6 strún, ale basová gitara sa v tomto parametri líši. Basgitary majú len 4 struny, sú veľmi hrubé a hrajú veľmi hlboké a nízke tóny. Tieto gitary sú ťažké a dlhé a vyžadujú zosilnenie ako každý iný typ elektrickej gitary. Takto vyzerá basová gitara:
(Nenechajte sa zmiasť mierkou tohto obrázku – táto gitara je asi o 20 % väčšia ako dve nad ňou).
Basové gitary sa používajú najmä na hranie jednohlasných melódií, ktorými sprevádzajú iných hudobníkov.
Každý gitarista by si mal niekedy vyskúšať hrať na basgitaru, pretože jej zvuk je nezameniteľný, ale rozhodne nie je najlepšou gitarou pre začiatočníkov (pokiaľ teda nie je vaším jediným cieľom stať sa basgitaristom).
Ak chcete byť dobre pripraveným gitaristom, musíte rozumieť akordom a brnkaniu. Z tohto dôvodu odporúčame ľuďom, aby sa najprv naučili hrať na akustickej gitare a potom prešli na basgitaru, ak chcú. Ak ste čaru basgitary podľahli, nenechajte sa odstrašiť a choďte do toho. Neexistuje však dôvod, prečo by ste sa nemohli naučiť hrať na oba typy gitary, takže ak vás basgitara láka, skúste to!
Hranie na elektrickej gitare a rušenie susedov
Najlepšia gitara pre začiatočníkov je pre mnohých ľudí taká, na ktorej môžu hrať bez obáv o rušení susedov alebo nočného kľudu. Ak zvažujete prírastok vo forme elektrickej gitary, premýšľajte aj nad touto na prvý pohľad nepodstatnou, no praktickou otázkou.
Pre všetkých milovníkov elektrických gitár existuje našťastie riešenie – väčšina moderných zosilňovačov má vstup pre slúchadlá, čo znamená, že môžete cvičiť potichu. Nie je to síce to isté potešenie ako keď si pustíte zosilňovač nahlas, no časom si môžete prenajať vlastnú skúšobňu. Ak bývate v dome alebo nemáte susedov, máte vyhraté.
Aký je rozdiel medzi akustickou a elektrickou gitarou?
Jedným z lákadiel učenia sa hrať na akustickú gitaru je, že vaše zručnosti využijete aj pri hre na elektrickej gitare. Viete, ako zahrať stupnicu G dur na akustickej gitare? Túto stupnicu bez problémov zahráte aj na elektrickej gitare. Šikovné, však?
Aké sú podobnosti medzi akustickou a elektrickou gitarou?
Skôr ako sa začneme zaoberať rozdielmi medzi nimi, je užitočné vedieť, v čom sú si podobné. Oba sú strunové nástroje (každý má šesť strún) a zvuk vytvárajú vibráciou strún. Elektrické aj akustické gitary majú dlhý krk, hmatník, ladiace kolíky a sú vyrobené najmä z dreva. Ak sa naučíte hrať na jednej z nich, hra na druhom type vás určite neprekvapí.
Hoci medzi akustickou a elektrickou gitarou existuje veľa podobností, treba si uvedomiť aj niekoľko jemných, ale dôležitých rozdielov. Tu je len niekoľko z nich, o ktorých by ste mali vedieť.
Všeobecne majú akustické gitary jemnejší zvuk ako elektrické gitary a ľahko sa na nich hrá. Na elektrické gitary sa hrá ťažšie, ale majú hlasnejší zvuk.
Pre každý typ gitary potrebujete aj iné príslušenstvo. Pre akustické gitary potrebujete gitarový popruh a puzdro. Pre elektrické gitary potrebujete zosilňovač a kábel.
Elektrické gitary sú vhodnejšie na rockovú a metalovú hudbu, zatiaľ čo akustické gitary sú vhodnejšie na country a folkovú hudbu.
Akustické gitary majú väčšie telo ako elektrické gitary
Akustická gitara je pomerne veľký hudobný nástroj, no stále menší ako napríklad violončelo alebo kontrabas. Začínajúci gitaristi sú často prekvapení, aká objemná je akustická gitara, najmä keď nástroj držia prvýkrát.
Na druhej strane, väčšina elektrických gitár má pevné telo, ktoré je veľmi úzke. Keďže na to, aby ich publikum počulo, potrebujú externú elektroniku a zosilnenie, nemusia mať v svojom tele časti, ako je napríklad zvukový otvor, ktoré si vyžadujú väčšie rozmery akustických gitár.
Externý zosilňovač – kľúčová súčasť elektrickej gitary
Ako už viete, majitelia elektrických gitár sa nezaobídu bez zosilňovača s reproboxom alebo komba, čo je zosilňovač zabudovaný v reproboxe, a kábla na pripojenie elektrickej gitary k zosilňovaču s kvalitnými koncovkami – jackami.
Akustické gitary si nevyžadujú externé zosilnenie, čo poteší najmä (budúcich) hudobníkov, ktorí majú obmedzený rozpočet.
Iste, hudobníci na turné často používajú elektroakustické gitary alebo gitarové snímače na zosilnenie svojich nástrojov. Ale ak práve s hrou na gitare začínate, gitarové snímače nie sú ani zďaleka nevyhnutné. Všetko, čo potrebujete na to, aby vaša akustická gitara bola dostatočne hlasná pre publikum, je trsátko, pieseň, ktorú chcete zahrať, a ochotné publikum v menšej miestnosti.
Akustické gitary majú menej možností prispôsobenia ako elektrické gitary
Hudobníci s neobmedzeným rozpočtom sa so svojimi nástrojmi piplajú a skúšajú nekonečné kombinácie strún. Nakoniec však z akustickej gitary môžete získať naozaj len jeden zvuk. Tento zvuk je na niektorých akustických gitarách príjemnejší ako na iných. Ale okrem malého dozvuku alebo ozveny toho nie je veľa, čím by ste mohli dramaticky zmeniť tón nástroja.
Na druhej strane, elektrické gitary sú veľmi flexibilné. Gitaristi používajú komplikované efektové pedále, aby vybrali správne množstvo skreslenia, ozveny a dozvuku – ak sa im to podarí, tieto efekty dokážu vytvoriť neuveriteľný zvuk aj z tých najlacnejších gitár.
Akustické gitary môžu byť pre začiatočníkov náročnejšie na učenie
Poďme sa pozrieť na to, prečo sa niektorí ľudia zhodujú v názore, že akustické gitary sú pre začiatočníkov ťažšie na učenie. Ešte predtým by sme radi poznamenali, že na akustických gitarách nie je pre začínajúcich gitaristov nemožné hrať, práve naopak. Existuje však pár nuáns, ktoré hru na akustickú gitaru v začiatkoch robia trochu ťažkopádnejšou.
Začnime tým, že si povieme niečo o strunách. Akustické gitary používajú tvrdšie struny. Gitaristi hovoria, že majú na končekoch prstov mozole, a to preto, že si vybudovali silu prstov na abrazívnejších strunách akustickej gitary. Na druhej strane, na elektrickej gitare môžu byť mäkšie nylonové struny, na ktorých sa gitaristom všetkých úrovní hrá pohodlnejšie.
Akustické gitary sú, ako sme spomínali, väčšie. Nielenže majú väčšie telo ako ich elektrické náprotivky, ale krky akustických gitár môžu byť pomerne hrubé, čo môže novým hráčom s menšími rukami sťažovať vybrnkávanie akordov alebo dosiahnutie určitých tónov v stupnici.
Rozdiely v zvuku akustickej a elektrickej gitary
Akustická gitara poskytne skutočnú akustickú intonáciu a tón. Tónové drevo, struny a hardvér môžu mať vplyv na rezonanciu a intonáciu.
Pokiaľ ide o zvuk, elektrické gitary sú pomerne rôznorodé. Zvuk môžete, ako sme spomínali vyššie, meniť, pridávať efekty a vylepšovať pomocou zosilňovača a ďalšieho príslušenstva. Modulácia zvuku je takmer neobmedzená.
Akustické gitary boli pôvodne využívané najmä na hranie country piesní alebo na hudobné doprevádzanie spevákov, zatiaľ čo elektrické gitary boli počuteľné len v rocku a metale. Keďže hudba sa neustále vyvíja, už neexistujú žiadne pevné pravidlá a oba druhy gitár je možné použiť akokoľvek v ľubovoľnom hudobnom žánri.
Rozdiely v strunách medzi akustickou a elektrickou gitarou
Rozdiel medzi strunami akustickej a elektrickej gitary spočíva v materiáli, z ktorého sú vyrobené. Materiál strún ovplyvňuje tón a hrateľnosť gitary. V strunách na elektrickú gitaru sa prevažne používajú zliatiny ocele, niklu a chrómu kvôli ich vlastnostiam (zmagnetovanie).
Na druhej strane struny pre akustickú gitaru sa skladajú prevažne z bronzu a mosadze, ktoré sú v porovnaní so strunami pre elektrickú gitaru akusticky viac rezonujúcimi zliatinami.
Elektrická gitara vytvára zvuk pomocou magnetického poľa. Snímače, či už sú to single-coily, humbuckery alebo P-90, vytvárajú magnetické pole, ktoré siaha nahor. Keď je toto magnetické pole v pokoji, gitara nevydáva žiadny zvuk.
Ak sa však materiál, ktorý sa dá zmagnetizovať (napríklad oceľ) pohne spôsobom, ktorý pole naruší, vznikne zvuk. Toto je veľmi jednoduché vysvetlenie, ale dáva vám všeobecnú predstavu o tom, ako elektrické gitary tvoria a vydávajú zvuk.
Z tohto dôvodu sa v elektrických gitarách používajú struny, ktoré sú vyrobené z magneticky reaktívnych (feromagnetických) materiálov. Struny majú zvyčajne oceľové jadro a ovinuté struny často používajú niklový obal. Kobalt je menej často používaný kov, ktorý má zvyčajne väčšiu frekvenčnú odozvu ako nikel alebo oceľ.
Je lepšie začať hrať na akustickej alebo elektrickej gitare?
Toto je dilema, nad ktorou premýšľate, keď sa rozhodujete o tom, aký typ gitary si kúpiť.
Niektorí ľudia tvrdia, že by ste mali začať na klasickej akustickej gitare, pretože sa na nej ľahšie hrá. Iní ľudia majú presne opačný názor, že máte začať na elektrickej gitare. Niektorí dokonca tvrdia, že by ste mali začať na gitare s oceľovými strunami, aby ste si spevnili prsty. Dôvody, ktoré udávajú tieto skupiny gitaristov, sme si spomenuli vyššie.
Najlepšie je začať s typom gitary, ktorý vyhovuje štýlu hudby, ktorý sa chcete naučiť. Ak sa chcete naučiť hudbu, ktorá sedí akustickej gitare, začnite s akustickou gitarou. Ak chcete hrať na elektrickú gitaru, začnite s elektrickou gitarou. Dôležité je vybrať si takú gitaru, na ktorej sa vám bude dobre hrať.
Ak chcete hrať metal, nebude sa vám páčiť učiť sa hrať na akustickej gitare. Takisto nemusí znieť dobre v tvrdších skladbách, pretože z akustickej gitary nemôžete získať gitarové tóny s efektami.
Ak sa však neviete rozhodnúť, podľa nášho prieskumu sme prišli na to, že najlepšia gitara pre začiatočníkov je akustická gitara s oceľovými strunami.
Prečo sú akustické gitary s oceľovými strunami najlepšie pre začiatočníkov? A čo klasické gitary? A elektrické gitary?
Na akustickú gitaru je jednoduchšie zahrať tóny tak, aby zneli lepšie než ako na elektrickej gitare. Pre začiatočníkov je to veľmi dôležité.
Naproti tomu tón elektrickej gitary má desiatky premenných: tóny a kanály zosilňovača, 3-5 pozícií snímačov, ovládanie hlasitosti a tónu, vstavané efekty a množstvo ďalších vecí.
Všetky tieto prvky, ktoré menia tón, sa navzájom ovplyvňujú a vytvárajú nekonečné permutácie.
Pre stredne pokročilých a pokročilých gitaristov je to jedna z najúžasnejších vecí na elektrických gitarách! Pre začínajúcich gitaristov je to však recept na katastrofu a zahltenie. A práve preto si myslíme aj my, že sú akustické gitary najlepšie pre začiatočníkov.
To však nie je konečná…
Väčšina začínajúcich gitaristov, ktorí hrajú na elektrickú gitaru znejú zle, a to je pre učiaceho sa gitaristu v počiatočnej fáze jeho cesty nesmierne demotivujúce.
Ak si tvrdo stojíte za tým, že budete hrať len a len na elektrickej gitare, aj to je cesta. Vhodnou možnosťou však je prejsť z akustickej gitary časom na elektrickú gitaru a zvládnuť všetky vyššie uvedené premenné, čo vám umožní znieť na elektrickej gitare úžasne. Minimálne si zvyknete na ukladanie prstov na hmatník, držanie gitary, čo vám pri začiatkoch hry na elektrickú gitaru dokáže slušne pomôcť.
Urobte si veci jednoduchými a zábavnými!
Na elektrickej gitare sa určite dá učiť, ale celkovo vyhráva akustická gitara. Ľahšie sa na nej hrá (čo sa týka jednotnosti zvuku) a ľahšie sa na nej učí hrať (absencia elektroniky). Celkovo je učenie pre začiatočníka príjemnejšie na akustickej gitare.
Je ťažšie hrať na akustickú alebo elektrickú gitaru?
Elektrické aj akustické gitary majú šesť strún, ale typy strún používané na každej gitare sa líšia. Na akustických gitarách sa zvyčajne používajú tvrdšie struny z bronzu a mosadze, zatiaľ čo na elektrické gitary sa najlepšie hodia ľahšie oceľové alebo niklové struny. Kvôli ťažším strunám sa na akustických gitarách zvyčajne hrá o niečo ťažšie ako na elektrických gitarách, pretože je potrebná väčšia sila prstov (struny sú viac napnuté). S dostatočným cvičením a množstvom lekcií hry na gitaru sa však vaše prsty časom prispôsobia.
Napriek tomu je lepšie začať s akustickou gitarou s oceľovými strunami? Áno!
Dá sa hrať na elektrickej gitare ako na akustickej?
Áno, na elektrickú gitaru môžete hrať ako na akustickú. Môžete vybrnkávať rovnaké akordy a hrať rovnaké skladby. Na elektrickej gitare to bude znieť úplne inak, ale na elektrickej gitare je možné hrať ako na akustickej.
Existuje “hybrid” medzi akustickou a elektrickou gitarou?
Elektroakustická alebo semiakustická gitara (elektrická gitara s dutým telom) je typ elektrickej gitary, ktorá má ozvučnicu aj jeden alebo viac elektrických snímačov, ktoré sa upevňujú.
Hlavný rozdiel medzi akustickou a semi-akustickou (elektroakustickou) gitarou spočíva v tom, že akustická gitara je určená na hranie bez potreby reproduktora. Semi-akustická gitara bola navrhnutá tak, aby zapadla niekde medzi akustickú a elektrickú gitaru, čo znamená, že bude hrať so zosilňovačom a aj bez neho.
Keďže je elektroakustická gitara v jadre akustická, bude znieť rovnako dobre bez zapojenia ako so zapojením. Na druhej strane, elektroakustická gitara, hoci vydáva väčšiu hlasitosť a tón bez zapojenia než elektrická gitara s pevným telom, bude stále potrebovať zapojenie do zosilňovača, aby ste z nej dostali to najlepšie.
Ako sa naučiť hrať na gitare?
Každý hudobník riešil vo svojich začiatkoch, ako sa naučiť na gitaru. Ak už ste sa rozhodli pre vhodnú gitaru pre vás, ďalším krokom je hra na nej. Naučiť sa hrať na gitare môže byť obohacujúce, ale aby ste sa v tom zdokonalili, vyžaduje si to čas a cvičenie. Majte však na pamäti, že každý tréning hrania by mal byť predovšetkým príjemným zážitkom.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s hraním na gitaru začať:
- Začnite tým, že sa naučíte základné akordy. Akord sú jednoducho dva alebo viac tónov hraných spolu. Existuje veľa rôznych akordov a nemusíte sa ich učiť všetky naraz. Stačí začať s niekoľkými základnými akordmi a postupovať ďalej.
- Cvičte, cvičte, cvičte. Čím viac budete hrať, tým lepšie sa vám bude hrať.
- Počúvajte piesne, v ktorých sa nachádzajú zvuky gitary. Nielenže vám to pomôže lepšie pochopiť, ako hrať na gitare, ale začnete si vytvárať aj vlastný štýl.
- Nájdite si učiteľa gitary. Dobrý učiteľ gitary vás naučí základy, pomôže vám rozvíjať vaše zručnosti a poskytne vám spätnú väzbu o vašej hre. Na Slovensku fungujú štátne a súkromné základné umelecké školy, no môžete sa rozhodnúť aj pre súkromného učiteľa (napr. cez portál Doučma.sk).
Výber učiteľa gitary je dôležitý, a preto je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí:
- Uistite sa, že učiteľ gitary je skúsený a má dobré vyučovacie metódy.
- Nájdite si učiteľa gitary, ktorý je ochotný prispôsobiť svoje hodiny vašim individuálnym potrebám a cieľom.
- A nakoniec sa uistite, že sa s učiteľom gitary cítite dobre a že je to niekto, komu môžete dôverovať.
Ako začať hrať na gitare ako samouk?
Ak sa chcete učiť sami hrať na gitare, máte k dispozícii niekoľko možností.
Prvou z možností je sledovanie videí na YouTube. K dispozícii je mnoho skvelých videí, ktoré vás naučia hrať na gitare.
Ďalšou možnosťou je použiť aplikáciu na učenie sa hry na gitare. Aplikácie ako GuitarTricks a JamPlay ponúkajú lekcie pre rôzne úrovne zručností a štýly. Obsahujú aj interaktívne nástroje, vďaka ktorým je učenie zábavné a jednoduché. Ak ovládate angličtinu, viete si zaplatiť kurz hrania na gitaru pre začiatočníkov na portáloch Udemy alebo SkillShare, ktorý vás finančne nezruinuje.
Ako gitarový samouk by ste si mali zvoliť, či sa naučiť štandardný notový zápis alebo gitarové taby, prípadne oboje, alebo dokonca ani jedno.
Oba systémy majú svoje silné a slabé stránky, ale význam, ktorý sa týmto silným a slabým stránkam pripisuje, sa líši od človeka k človeku v závislosti od jeho konkrétnych hudobných preferencií a ambícií.
Štandardný notový zápis
Štandardná notová osnova zobrazuje noty notového zápisu. Výška každej noty je určená jej vertikálnou pozíciou na notovej osnove. Čím vyššie v notovej osnove sa nota nachádza, tým vyššia je jej výška. Trvanie každej noty je znázornené tvarom symbolu. Účelom štandardnej notácie je „ukázať“, ako hudba znie. Nemá vám ukázať, ako ju zahrať na nejakom nástroji. Naučiť sa štandardnú notáciu pre gitaru znamená nájsť všetky noty na pražci, naučiť sa, kedy a ako dlho ich hrať, a čo znamenajú všetky ostatné značky a symboly. Trvá to mnoho mesiacov (najlepšie každodenného) cvičenia, kým sa naučíte správne hrať podľa nôt, nehovoriac o plynulosti.
Gitarové taby
Gitarové taby sú zakreslené ako čiary, ktoré znamenajú šesť strún vo vzostupnom poradí podľa výšky tónu a čísla na týchto strunách vám hovoria, ktorý pražec máte držať pri hre ktorým prstom na danej strunovej gitare. Zápis čítajte zľava doprava. Na pochopenie gitarových tabov našťastie nepotrebujete mesiace štúdia.
Čo vám však gitarové taby nepovedia, je, kedy sa majú noty hrať a ako dlho sa majú držať. Vyššie uvedený príklad je však taký jednoduchý, že aj bez toho, aby ste sa príliš starali o časovanie, by ste noty aj tak okamžite rozpoznali. Zložitejšiu skladbu by bolo nemožné zahrať správne, ak by ste už nevedeli, ako má znieť.
Ako vzniká zvuk pri hre na gitaru?
Keď hráte na gitare, struny vibrujú a vytvárajú zvukové vlny. Tieto zvukové vlny sa šíria vzduchom a zachytávajú ich vaše uši, ktoré ich potom premieňajú na elektrické signály, ktoré sa posielajú do mozgu. Váš mozog tieto signály interpretuje a vytvára vnem zvuku.
Čo sú to gitarové akordy a ako ich hrať?
Akord sú dva alebo viac tónov hraných spolu. Ak chcete hrať akordy na gitare, musíte poznať noty na hmatníku. Taby, v ktorých sú prstoklady akordov zvyčajne zakreslené, vám ukážu, ktoré noty máte hrať na ktorých pražcoch. Na gitare môžete hrať mnoho rôznych akordov a každý z nich má iný zvuk. Akordové schémy alebo taby nájdete na internete alebo v knihách o gitarových akordoch.
Čo sa dá hrať na gitare?
Na gitare sa dá hrať veľa rôznych vecí. Základné akordy sú skvelým začiatkom, ale existuje mnoho ďalších skladieb, ktoré sa môžete naučiť. Kombinovaním akordov a melódií si môžete vytvoriť aj vlastné skladby. Existuje tiež mnoho rôznych gitarových techník, ktoré sa môžete naučiť, napríklad prstoklad a brnkanie. S dostatočným cvičením sa môžete naučiť hrať akúkoľvek pieseň.
Najjednoduchšie skladby, ktoré sa dajú hrať na gitare
Keď už máte gitaru, ktorá vám vyhovuje, ďalším krokom je naučiť sa na nej hrať. Jedným z najlepších spôsobov učenia je začať s jednoduchými skladbami. Vybrať si môžete zápis v notách alebo v taboch.
Tu je päť jednoduchých anglických piesní pre začiatočníkov:
- Stitches (Shawn Mendes)
- Twinkle Twinkle Little Star
- Justin Bieber (Love Yourself)
- I’m Yours (Jason Mraz)
- Happy Birthday
Samozrejme, existujú aj na učenie sa jednoduché slovenské piesne, ktoré určite poznáte:
- Zhorí všetko, čo mám (Desmod)
- Neľutujem (Adam Ďurica)
- Hej, Sokoly! (IMT Smile, Ondrej Kandráč)
- Ta od Prešova (ľudová pieseň)
- Žily (No Name)
Koľko času trvá naučiť sa hrať na gitare?
To závisí od vás. Záleží aj na tom, aký je váš cieľ. Ako dobre chcete hrať?
Povedzme, že chcete hrať na gitaru bez akýchkoľvek ťažkostí – to znamená žiadne problémy pri menení akordov, hladké brnkanie a tiež by ste chceli bez problémov zahrať niekoľko rytmov.
Aby ste to dosiahli, budete potrebovať aspoň niekoľko mesiacov pravidelného cvičenia. Na dosiahnutie takejto úrovne úroveň hry na gitaru nestačí cvičiť len z času na čas. Malo by vám však stačiť hrať 4 až 5-krát týždenne po dobu jednej alebo dvoch hodín. Oddanosť a úsilie sa v budúcnosti vždy vyplatia.
Nie je neskoro naučiť sa hrať na gitaru v dospelosti?
Nie, nikdy nie je neskoro. Ak máte dostatočnú motiváciu, dokážete sa naučiť čokoľvek v živote. Hranie na gitare nie je výnimkou.
Väčšina gitaristov sa však učila hrať na gitaru v mladom veku. V mladosti sa vo všeobecnosti učí ľahšie, a to z viacerých dôvodov. Takisto máte oveľa viac voľného času, ktorý môžete venovať práve hre na gitaru.
Aké struny na gitaru vybrať pre začiatočníka?
Keď sa začínate učiť hrať na gitaru, je dôležité vybrať si správne struny pre váš nástroj. Existuje mnoho rôznych typov gitarových strún a každá z nich má svoje výhody a nevýhody.
Tu je niekoľko tipov na výber gitarových strún:
- Vyberte si struny, ktoré majú správnu tvrdosť pre vašu gitaru. Na tvrdé struny sa ťažšie hrá, ale produkujú bohatší zvuk. Na mäkšie struny sa hrá ľahšie, ale nevydávajú taký silný zvuk a vyžadujú si istú mieru citu.
- Vyberte si struny, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov. Chcete struny, ktoré zostanú dlho naladené a budú znieť dobre. K dispozícii sú rôzne materiály a značky.
- Vyberte si struny, ktoré vyhovujú vášmu štýlu hry. Ak plánujete hrať heavy metalovú hudbu, budete potrebovať tvrdé struny. Ak plánujete hrať country hudbu, budete potrebovať mäkké struny.
- Experimentujte s rôznymi typmi strún, kým nenájdete tie, ktoré vám najlepšie vyhovujú. Každý typ strún má svoj vlastný jedinečný zvuk a pocit. Keď nájdete sadu strún, ktorá sa vám páči, držte sa jej. Pri výbere gitarových strún je dôležité zvážiť úroveň vašich zručností, štýl hry a typ hudby, ktorú chcete hrať. K dispozícii je mnoho rôznych typov gitarových strún, preto si nájdite čas a experimentujte, kým nenájdete tie, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať.
Aké struny sú najlepšie pre začiatočníkov?
Ak chcete hrať na nylonových strunách, vyberte si tie, ktoré majú označenie normal tension – to znamená, že majú mäkké pnutie a neodierajú brušká prstov až tak, ako kovové.
Ak si zvolíte kovové struny (oceľové, niklové alebo poniklované oceľové), odporúčame vám zaobstarať si tvrdosť 10 alebo 11 (čo je vhodné aj pre začiatočníkov). Samozrejme, ak máte pocit, že sú príliš tvrdé, existuje niekoľko značiek, ktoré vyrábajú aj sady začínajúce na 9 (sú poddajnejšie).
Extra tip
Ak hľadáte spôsob, ako si hru na gitaru spríjemniť, vyskúšajte tento trik, ktorý má okamžitý efekt. Vymeňte si na gitare pôvodné struny za struny, ktoré majú v názve „extra light“. Tieto struny sú mäkšie ako normálne struny, čo znamená, že sú jemnejšie pre vaše prsty, ľahšie sa s nimi tvoria akordy a stláčajú na pražcoch. Ak si dáte na gitaru tieto struny, bude hra na gitaru trochu jednoduchšia.
Ako sa starať o gitaru?
Starostlivosť o gitaru je dôležitá, ak chcete, aby vám dlho vydržala. Tu je niekoľko tipov, ako sa starať o gitaru:
- Gitaru uchovávajte na chladnom a suchom mieste. Nadmerné teplo alebo vlhkosť môžu vašu gitaru poškodiť. Majte na zreteli, že zvyčajne ide o materiály ako drevo a kov.
- Nevystavujte svoju gitaru extrémnym teplotám. Môže to spôsobiť deformáciu dreva a hrdzavenie strún.
- Nedovoľte, aby vaša gitara zmokla. Voda môže poškodiť drevo a prípadnú elektroniku vo vnútri gitary.
- S gitarou zaobchádzajte šetrne. Neudierajte do nej a ani nenapínajte struny príliš silno. Môže to poškodiť krk a kobylku gitary.
- Gitaru pravidelne čistite. Na utieranie tela a strún gitary používajte mäkkú handričku. Pomôže to zachovať jej nový vzhľad a zabrániť korózii.
Možno gitaru pripojiť k PC?
Áno, akustickú aj elektrickú gitaru možno pripojiť k počítaču. Existuje viacero spôsobov, ako to urobiť, vrátane použitia zvukového rozhrania, simulátora gitarového zosilňovača alebo nahrávacieho softvéru.
Ako naladiť gitaru?
Najbežnejší spôsob ladenia gitary je pomocou ladičky. Môžete tiež použiť digitálnu alebo elektronickú ladičku, prípadne môžete gitaru naladiť podľa sluchu.
Ak chcete naladiť gitaru podľa sluchu, musíte poznať názvy nôt na hmatníku. Celkovo je 12 tónov, ktoré sú pomenované podľa písmen A až H. Každý tón je na gitare reprezentovaný viackrát.
Ak chcete naladiť gitaru podľa sluchu, musíte priradiť každú strunu na gitare k zodpovedajúcemu tónu na ladičke alebo inom ladiacom zariadení. Keď sú všetky struny naladené, jemne na ne zabrnkajte, aby ste sa uistili, že sú znejú spolu harmonicky.
Na tému ako naladiť gitaru pre začiatočníkov podľa sluchu chystáme článok, na ktorý sem neskôr pridáme odkaz.
Aplikácie na ladenie gitary
Existuje niekoľko aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť naladiť gitaru. Tieto aplikácie používajú buď digitálnu alebo elektronickú ladičku, alebo pomocou nich môžete gitaru naladiť podľa sluchu.
Tu je niekoľko najlepších apiek na ladenie gitár:
- GuitarTuna – Je jednou z najpopulárnejších dostupných aplikácií na ladenie gitary. Ľahko sa používa a má množstvo funkcií vrátane metronómu. (iPhone, Android)
- Cleartune – Táto aplikácia je tiež veľmi obľúbená a je chválená pre svoju presnosť a jednoduché používanie. Obsahuje chromatickú ladičku a analyzátor zvukového spektra. (iPhone)
- iStroboSoft – Apka je určená pre profesionálnych hudobníkov, ale je ľahko použiteľná aj pre začiatočníkov. Obsahuje stroboskopickú ladičku, ako aj niekoľko ďalších užitočných nástrojov. (iPhone)
- gStrings – Táto aplikácia má jednoduchý, priamočiary dizajn. Obsahuje chromatickú ladičku a umožňuje ladiť gitaru rôznymi spôsobmi. (Android)
- Fender Guitar Tuner – Pomôže naladiť gitaru, basu aj ukulele. Navyše, pod aplikáciou sa podpísala značka gitár Fender.
Ladenie podľa videí na YouTube
Ak hľadáte inštruktážne videá o tom, ako naladiť gitaru, na YouTube je k dispozícii veľa možností. Tu je niekoľko najlepších z nich:
- Tuning a Guitar – Standard tuning for 6 string guitar – toto video je základným úvodom do toho, ako naladiť gitaru. Je krátke a viete si podľa neho naladiť gitaru podľa porovnávania zvuku z videa a zvuku vašej gitary, teda podľa sluchu.
- How To Tune a Guitar Using a Digital Tuner – Toto video ukazuje, ako používať elektronickú ladičku na ladenie gitary. Obsahuje užitočné tipy, ako dosiahnuť čo najpresnejšie ladenie.
V slovenskom a v českom jazyku je k dispozícii viacero inštruktážnych videí o tom, ako naladiť gitaru. Tu je niekoľko najlepších z nich:
- Ladenie gitary
- Jak si naladit kytaru (Pro začátečníky) (podľa ladičky)
Aké príslušenstvo si môžem kúpiť pre svoju gitaru?
Existuje množstvo príslušenstva, ktoré si môžete kúpiť pre svoju gitaru, vrátane gitarových popruhov, trsátok a puzdier.
Gitarové popruhy sa používajú na udržanie gitary na mieste počas hrania. Vyrábajú sa z rôznych materiálov vrátane kože, látky a nylonu.
Trsátka sú malé predmety, ktoré sa používajú na brnkanie na struny gitary. Dodávajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach a môžete si vybrať z rôznych materiálov vrátane plastu, kovu a gumy. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody.
- Plastové trsátka sú najbežnejším typom trsátok a sú lacné a odolné.
- Kovové trsátka majú ostrejší zvuk ako plastové a sú odolnejšie.
- Gumové trsátka majú mäkší zvuk ako iné typy trsátok a je menej pravdepodobné, že vám vykĺznu z ruky.
Gitarové puzdrá sa používajú na ochranu gitary, keď sa nepoužíva. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach a k dispozícii je množstvo rôznych typov puzdier vrátane puzdier s tvrdou škrupinou, gig bagov a puzdier v štýle batohu.
5 zaujímavých faktov o gitarách, o ktorých ste nevedeli
- Prvá gitara bola vyrobená v antickom Grécku – bola vyrobený z lešteného cédra s rezonančnou doskou zo surovej kože, mala tri struny a dokonca aj zariadenie na vyberanie strún, ktoré bolo k nástroju pripevnené. Táto zaujímavá gitarová pamiatka je vystavená v Archeologickom múzeu v Káhire.
- Najdrahšia gitara na svete, ktorá sa predala za 2,8 milióna dolárov – Jedinečná gitara Stratocaster „Reach Out To Asia“, ktorú vytvorila spoločnosť Fender, bola predaná v aukcii s cieľom získať peniaze pre obete zemetrasenia a cunami v Indickom oceáne v roku 2004. Samotná výroba gitary stála približne 20 000 dolárov, konečná cena dosiahla milióny vďaka unikátnej výzdobe. Tá mala podobu podpisov 19 gitarových ikon na celej ploche. Medzi nimi boli okrem iných legiend aj Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Paul McCartney, Sting a Bryan Adams.
- Najväčšia gitara na svete je dlhá 13 metrov – Najväčšia gitara na svete, zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov, je dlhá viac ako 13 metrov. Pre predstavu jej dĺžku môžeme porovnať k dĺžke autobusu. Ešte pôsobivejšie je, že sa vyrobilo viacero modelov – je to skutočne hrateľný nástroj, pričom každá struna vydáva správny tón.
- Najkratšia gitara má len 10 mikrónov – Ak nemáte mimoriadne šikovné (a malé) prsty, na tejto gitare, ktorá má dĺžku 1/100 000 metra, nebudete môcť hrať. Gitara s dvojitým výrezom má struny, na ktoré sa dá brnkať (samozrejme, pomocou špecializovaného zariadenia), hoci frekvencie sú také vysoké, že ich ľudské ucho nepočuje.
Záver
Ak ste začiatočník a plánujete si kúpiť svoju prvú gitaru, veríme, že sme vám týmto článkom pomohli vo výbere. V skratke sa držte týchto bodov:
- Ak práve začínate, je dôležité vybrať si správnu gitaru. Akustická gitara s oceľovými strunami je ideálna pre začiatočníkov a poskytne vám veľký priestor na hudobný rast. Pri pravidelnom cvičení zistíte, že sa vaše zručnosti zlepšujú a hra na gitaru vás začne ešte viac baviť.
- Akustické gitary sú skvelým začiatkom a na výber je množstvo možností.
- Elektrické gitary sú ideálne pre tých, ktorí sa chcú vyšantiť, a na výber je tiež množstvo možností.
- Je dôležité nájsť tú správnu gitaru, ktorá vám bude vyhovovať, preto si na výber tej správnej nájdite čas.
- Keď si vyberiete správnu gitaru, je čas začať sa učiť hrať!
A nezabudnite – nezáleží na tom, či si vyberiete elektrickú alebo akustickú gitaru! Obe majú svoje jedinečné výhody a nevýhody, ktoré sa oplatí preskúmať.
Aký typ gitary teda máte? Ste s ňou spokojní? Dajte mi vedieť v komentároch nižšie. Radi si prečítame o vašich skúsenostiach s učením sa hry na tento úžasný hudobný nástroj.
Tip: Chystáte sa na letnú opekačku s gitarou, no neviete, aké pesničky zahrať, aby ich poznali aj vaši priatelia? Prečítajte si zoznam 43 slovenských a českých piesní na táborák.